Przejdź do głównej zawartości

,,Życie o poszerzonym zakresie” – Haruki Murakami - ,,Sen” #opowiadanie


       Co stałoby się, gdyby każdy z nas przestał spać? Czy mielibyśmy więcej czasu na pracę, rodzinę, znajomych? Czy życie bez snu jest w ogóle możliwe? Prawdopodobnie każdy z nas ,,zarwał” kiedyś noc. Czy to przez nadmierne myślenie o problemach, chorobę, całonocną imprezę czy też najzwyczajniej w świecie dlatego, że nie chciało nam się spać. Prawdopodobnie każdy też następnego dnia odczuwał z tego powodu zmęczenie, myśli się rozbiegały, w głowie szumiało niczym w stanie upojenia alkoholowego a jedynym remedium było położenie się spać.
       W związku z tym, że czytam obecnie Annę Kareninę, pomyślałam o napisaniu o jednym z moich ulubionych opowiadań, które nawiązuje do powieści Lwa Tołstoja. Jest nim ,,Sen” autorstwa Haurukiego Murakamiego. Opowiadanie ukazało się w zbiorze ,,Zniknięcie słonia”, wydanym przez Wydawnictwo Literackie Muza w roku 2014 (jest to wersja, którą posiadam).



        ,,Sen” przedstawia historię kobiety, która, jak czytamy na początku opowiadania, nie może spać od 17 dni. Wyobrażacie to sobie? Przez 17 dni nie zmrużyć oka i funkcjonować normalnie? Przyczyna tego stanu rzeczy jest bohaterce nieznana, jednak jak sama przyznaje, coś takiego jej się już kiedyś zdarzyło. Bezsenne noce kobieta wypełnia sobie czytaniem m.in. Anny Kareniny. Nie jest to zwykłe czytanie – w przeciągu bezsennego tygodnia bohaterka przeczytała tę obszerną powieść trzy razy!  
       Kim jest wspomniana wyżej bohaterka? Nie wiemy o niej za wiele. Jest absolwentką anglistyki, której praca licencjacka na temat Katherine Mansfield była najlepsza na roku. Wybór kierunku studiów podyktowany był pasją do czytania książek, która towarzyszyła kobiecie od dziecka. Nie bez powodu określam ją jako ,,kobietę” lub ,,bohaterkę”, gdyż przez całe opowiadanie ani razu nie jest podane jej imię. Nie wiemy także, jak nazywa się jej mąż i dziecko. Wszystko to sprawia, że czytelnik może jeszcze bardziej utożsamić się z postacią.
       Wbrew pozorom bezsenność nie przeszkadza kobiecie, co więcej, czuje ona, że brak snu sprawia, że żyje. Godziny, które dotychczas ,,marnowała” na sen, sprawiają, że może ona je poświecić wyłącznie dla siebie – za dnia oddawać się czynnością typowym dla żony i matki – przygotowywać jedzenie, chodzić na zakupy, wygospodarować nieco czasu dla siebie idąc na basen, w nocy zaś oddawać się ulubionej czynności, jaką było czytanie książek, przeplatane jazdą samochodem po okolicy.
       Z biegiem czasu nastawienie bohaterki do świata oraz rodziny się zmienia. Zastanawia się, czy będzie musiała kiedyś spłacić ,,nadmiar życia”, dochodzi do wniosku, że zarówno mąż, jak i syn są jej obojętni. Ignorując otrzymane kilka nocy wcześniej ostrzeżenie, kobieta decyduje się na nocną przejażdżkę nad morze, która nie kończy się dla niej dobrze.
       Nie wiemy jednak, co się stało, bo zakończenie zostaje otwarte. To, podobnie jak nienazwana postać głównej bohaterki sprawia, że opowiadanie ,,Sen” jest takie wyjątkowe. Niewątpliwie skłania do przemyślenia, co mogło się stać i czy jest to kwestia przypadku, czy też rezultat długotrwałej bezsenności.
     Wątek o którym dotychczas nie wspomniałam, a który podoba mi się w całej twórczości Murakamiego, to przygotowywanie jedzenia. Jedzenie, zwłaszcza jego przygotowywanie, jest dla Japończyków bardzo ważne, może więc z tego powodu Murakami poświęca mu tak wiele uwagi. Szczegółowy opis przygotowywania kanapki z serem i musztardą czy zupy sojowej niewątpliwie działa na wyobraźnię i pobudza kubki smakowe.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

David de Sola - ,,Alice in Chains. The untold story"

Przedmiotem dzisiejszej recenzji będzie książka ,,Alice in Chains. The untold story" autorstwa dziennikarza Davida de Soli. Wybór tej pozycji nie jest przypadkowy. Najprawdopodobniej 5 kwietnia 2002 r. zmarł Layne Staley - pierwszy wokalista Alice in Chains. Przypuszcza się, że dokładnie tego samego dnia, lecz 8 lat wcześniej, zmarł inny legendarny muzyk - Kurt Cobain.  David de Sola, który swoje doświadczenie zawodowe zdobył w CNN, przyznał    w wywiadzie, że chciał    przeczytać książkę na temat Alice in Chains, lecz takowa nie powstała, wobec czego postanowił napisać ją sam. Czy była to dobra decyzja, przeczytacie poniżej.  Na wstępie należy zaznaczyć, że omawiana biografia nie jest autoryzowana, oznacza to, że członkowie zespołu nie potwierdzili opisywanych tam wydarzeń i nie odnieśli się do nich. Nie należy jednak książki przekreślać, ponieważ wiele prac na temat zespołów, a także postaci historycznych, powstaje bez autoryzacji zainteresowa...

Wojciech Chmielarz – Cykl o komisarzu Jakubie Mortce

Przy okazji wpisu na temat ,,Detoksu” autorstwa Krzysztofa Domaradzkiego napisałam, że rzadko sięgam po książki polskich pisarzy. W ostatnim czasie, za sprawą zbiorów opowiadań ,,Opowiem Ci o zbrodni”, w którym polscy twórcy opisują sprawy kryminalne z naszego kraju, sytuacja ta uległa zmianie. Dla osoby takiej jak ja, czyli niezaznajomionej   z książkami polskich pisarzy, była to doskonała okazja do zapoznania się z nimi oraz stylem ich pisania. Ze wszystkich opowieści najbardziej przypadły mi do gustu te stworzone przez Wojciecha Chmielarza, dlatego postanowiłam zapoznać się bliżej z jego książkami. Wybór padł na cykl o komisarzu Jakubie Mortce. Główny bohater pracuje w Komendzie Stołecznej Policji w Wydziale do walki z Terroryzmem Kryminalnym i Zabójstw. Jest rozwodnikiem i ojcem dwóch chłopców, z którymi ze względu na wymagającą pracę ma słaby kontakt. Relacje z byłą żoną początkowo układają się fatalnie, z biegiem czasu ulegają one jednak polepszeniu. Podczas dochodzeń w ż...

Adam Kay - Będzie bolało

            Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić książce ,,Będzie bolało” autorstwa Adama Kay’a. Wydana nakładem wydawnictwa Insignis, miała premierę niemal 2 lata temu i bardzo szybko zdobyła status bestsellera. Sięgnęłam po nią jednak dopiero kilka dni temu, ponieważ zawsze odkładałam ją ,,na później”. Bardzo cieszę się, że w końcu ją przeczytałam i żałuję, że tak długo z tym zwlekałam.             Adam Kay, absolwent studiów medycznych, pracował przez kilka lat jako położnik-ginekolog. Ostatecznie zdecydował się na porzucenie kariery lekarza, od tego czasu zajmuje się pisaniem scenariuszy do seriali komediowych. Początkowo podjęta przez Kay’a decyzja wydawała mi się zaskakująca. Podczas researchu na temat jego osoby, natrafiłam jednak na informacje wskazujące na to, że jeszcze w czasach studiów działał w komediowych zespole muzycznym. W ramach ciekawostki warto tak...